Guľatá kocka

Skupina: mechanika Použitý materiál: plast Pôsobiace fyzikálne javy: energia, ťažisko, tiaž Krajina pôvodu (miesto nákupu): Nemecko, USA, Francúzsko, Anglicko

Ako s hračkou manipulovať:

Hoďte guľatú kocku na podložku alebo na stôl.

Čo môžeme pri hre pozorovať:

Guľatá kocka sa zastaví tak, že na hornej strane je zrejmé zoskupenie bodiek (podobne ako na hracej hranatej kocke). Takže kocka ukáže určité číslo v podobe určitého počtu bodiek (napr. číslo 1,2,3,4,5 alebo 6).

Opis pozorovaného fyzikálneho javu, princíp činnosti:

Keď guľku chytíme do ruky a trochu s ňou potrasieme, môžeme počuť nejaké zahrkanie. Predstavme si teda v nej dutinu so šiestimi hniezdami a oceľovú guľku. Táto vnútorná guľka má snahu zaujať čím nižšiu energiu a dostáva sa teda do niektorého hniezda vnútornej dutiny a tým stabilizuje guľku v jednej zo šiestich požadovaných polôh. Guľka ukáže jednu zo šiestich stavov, jedno číslo v podobe zoskupenia príslušného počtu bodiek. Guľka teda nemôže zaujať akúkoľvek polohu, ale len jednu zo šiestich stabilných. Vnútorná oceľová guľka teda padne do najnižšieho hniezda.

Stabilné stavy tejto guľky nie sú také zreteľné ako pri kocke. Jej energetické minimá nie sú také výrazné. Kocka má v ustálenej polohe značne nižšiu energiu než na prevratnej hrane. Na preklopenie kocky z jedného čísla na susedné je potrebná istá energia. Energia potrebná na prechod našej guľky z jedného čísla na susedné je len veľmi malá.

Guľkový výťah

Skupina: mechanika Použitý materiál: drevo, kov Pôsobiace fyzikálne javy: kladka, ťažisko, protizávažie Krajina pôvodu (miesto nákupu): Nemecko

Ako s hračkou manipulovať:

Vložte kovové guľky do zásobníka v hornej časti výťahu. Výšku výťahu môžete prestaviť skrutkou (premiestnením skrutky).

Čo môžeme pri hre pozorovať:

Výťah neustále jazdí hore a dolu dovtedy, kým sú v jeho zásobníku guľky. Guľky, ktoré výťah znesie dole sa vyložia do dreveného pohára umiestneného na podstavci výťahu. Guľkový výťah funguje na princípe ozajstného výťahu.

Opis pozorovaného fyzikálneho javu, princíp činnosti:

Prechod guľky zo zásobníka do kabíny výťahu je automatický. V dolnej časti sa z kabíny vyhadzuje guľka do pripraveného dreveného pohára.

Môžeme uvažovať o energetických premenách. Guľka zíde dolu pomerne malou rýchlosťou, časť jej energie sa totiž uplatňuje na dvíhanie protizávažia.

Pri vyhodení guľky z kabíny výťahu pôsobí zarážka, ktorú môžeme ľubovoľne výškovo nastavovať. Je zaujímavé, že pri každej polohe zarážky vypadne guľka presne do nádobky, ktorá je vždy na tom istom mieste.

Ihličkový reliéf

Skupina: mechanika Použitý materiál: plast Pôsobiace fyzikálne javy:pohyb po vopred určenej dráhe, reliéf Krajina pôvodu (miesto nákupu): Belgicko

Ako s hračkou manipulovať:

Podložte niečo (prsty, svoju tvár, škatuľku, nejaký predmet) pod umelohmotné klinčeky reliéfu.

Čo môžeme pri hre pozorovať:

Ihličky skopírujú povrch predmetu. Vysunie sa určitý počet klinčekov cez dierky podľa skopírovaného predmetu. Keď pod reliéf podložíte napr. svoju tvár, z umelohmotných klinčekov sa vyrysuje taký istý tvar.

Opis pozorovaného fyzikálneho javu, princíp činnosti:

Dierkami v dvoch rovnobežných plochách prechádzajú husto vedľa seba klinčeky. Z hornej časti nad hlavičkami klinčekov je plexisklo, ktoré zabraňuje vypadnutiu klinčekov. Cez jednotlivé dierky sa vysunie taký počet klinčekov, aký počet sme zatlačili podložením nejakého predmetu pod umelohmotné klinčeky reliéfu.

Klik-Klak

Skupina: mechanika Použitý materiál: plast Pôsobiace fyzikálne javy: pružnosť, kmitanie, odstredivá sila, kinetická energia, trenie Krajina pôvodu (miesto nákupu): Slovensko

Ako s hračkou manipulovať:

Navlečte očko alebo krúžok na prst (na ukazovák alebo prostredník) a pravidelne rozkmitajte umelohmotné guľky tak, aby sa vzájomne od seba odrážali. Guľky sa musia od seba odrážať a obidve musia vykonať pri odrážaní rovnakú vzdialenosť (musia sa vychýliť do rovnakej vzdialenosti).

Čo môžeme pri hre pozorovať:

Pohybom ruky môžeme ovládať zrážky guliek. Guľky sa budú rýchle do seba zrážať a odrážať sa od seba v dolnej a po istom cviku aj v hornej polohe.

Opis pozorovaného fyzikálneho javu, princíp činnosti:

Pri tejto hračke si môžeme bystriť svoje zmysly a môžeme tiež uvažovať o kmitaní, rýchlosti, zrážkach pružných telies...

Ak guľôčky na nitiach držíme voľne zavesené, navzájom ich oddialime a necháme dopadnúť, dôjde k ich pružnej zrážke a guľôčky sa od seba opäť vzdialia (odrazia sa od seba).

V skutočnosti žiadna zrážka nie je dokonale pružná, oddialené guľôčky nie sú v jednej priamke a dochádza tiež k stratám trením o vzduch a podobne. Odrážanie sa pomerne rýchlo utlmí.

V ideálnych podmienkach by odrážanie gúľ prebiehalo nekonečne dlho. Stratu kinetickej energie guľôčok však môžeme periodicky dopĺňať silovým pôsobením ruky. Toto môže byť až také veľké, že každá z guľôčok sa vychýli z rovnovážnej polohy až o 180o a k zrážke guľôčok dochádza nad aj pod miestom uchopenia závesov v ruke.

Pochodujúce zvieratká

Skupina: mechanika Použitý materiál: drevo Pôsobiace fyzikálne javy: naklonená rovina, trenie, tiaž, gravitačná energia Krajina pôvodu (miesto nákupu): Slovensko

Ako s hračkou manipulovať:

Na vrch naklonenej roviny položíme obidve zvieratká (kohútiky) s dvoma nožičkami. Celá naklonená rovina je rozdelená na dve dráhy, ktoré sú od seba oddelené drevenou priehradkou. Jeden kohútik položíme do jednej dráhy, druhý do druhej dráhy a pustíme ich smerom nadol.

Čo môžeme pri hre pozorovať:

Pri správnom položení zvieratiek (kohútikov) na naklonenú rovinu, začnú tieto zvieratká po naklonenej rovine pochodovať smerom nadol.

Opis pozorovaného fyzikálneho javu, princíp činnosti:

Jedna nožička kohútikov je pevná a druhá je v malom rozmedzí preklopená. Striedavo sa pritom preklápajú na jednu a na druhú nožičku. Ide tu jednak o pôsobenie trenia (strieda sa tu trenie dynamické s trením statickým) a jednak o postupné prenášanie tiaže kohútikov z jednej nožičky na druhú. Postup sa deje na úkor gravitačnej energie. Kohútiky postupne pochodujú po naklonenej rovine smerom dole a popritom prešľapujú z jednej nožičky na druhú.

Váženie čísiel

Skupina: mechanika Použitý materiál: plast Pôsobiace fyzikálne javy: váženie, rovnováha na páke Krajina pôvodu (miesto nákupu): Čína, Maďarsko, Slovensko

Ako s hračkou manipulovať:

Na jedno rameno váhy zaveste minimálne dve plastové čísla s uškami. Na druhé rameno zaveste číslo ich súčtu.

Čo môžeme pri hre pozorovať:

Ak na jedno rameno váhy zavesíte min. 2 čísla a na druhé rameno zavesíte číslo ich súčtu, ramená váhy sa vyrovnajú. Celá váha je v rovnováhe. Ale nato, aby váha bola v rovnováhe, výsledok sčítania čísiel musí byť správny. Sčítať čísla možno iba do čísla deväť, lebo plastové čísla s uškami máte k dispozícii len od 0 do deväť.

Opis pozorovaného fyzikálneho javu, princíp činnosti:

Každé plastové číslo s uškom má inú zodpovedajúcu hmotnosť. Sčítavať čísla do desať vie každý. Je však zaujímavé presvedčiť sa o správnosti sčítania vážením.

Príklad: ak zavesíme na jedno rameno váhy čísla 5 a 2 tak na druhé rameno by sme mali zavesiť číslo ich súčtu, t. j. číslo 7 (5+2 =7). Takže keď zavesíme na jedno rameno čísla 5 a 2 a na druhé rameno číslo 7, váha sa vyrovná. Tajomstvo je ukryté v tom, že hmotnosť čísla 7 zodpovedá súčtu hmotností čísiel 5 a 2, t. j. číslo sedem má takú hmotnosť ako hmotnosť čísiel 5 a 2 dokopy.

Tornádo Twister

Skupina: mechanika Použitý materiál:sklo, kvapalina Pôsobiace fyzikálne javy: špirála, odstredivá sila Krajina pôvodu (miesto nákupu): Kanada, Fínsko

Ako s hračkou manipulovať:

Krúživým pohybom roztočte kvapalinu v kolmom sklenenom valci.

Čo môžeme pri hre pozorovať:

Po dostatočne silnom roztočení vznikne v strede skleneného valca vír a točí sa. Vďaka pozadiu krajiny vyvoláva predstavu tornáda.

Opis pozorovaného fyzikálneho javu, princíp činnosti:

Tornádo využíva princíp odstredivej sily (odstredivky). Pri rýchlom točení vznikne odstredivá sila. Voda sa dôsledkom odstredivej sily ťahá k stenám skleneného valca a v strede vznikne vzdušný vír. Najľahšie častice, ktorými sú bublinky vzduchu, sa pri rýchlom krúžení držia v strede valca a vznikne vzdušný vír, čo pripomína tornádo.

Veselé fazuľky

Skupina: mechanika Použitý materiál: plast Pôsobiace fyzikálne javy: naklonená rovina, ťažisko, zmena ťažiska, trenie Krajina pôvodu (miesto nákupu): Čína, Česko, Španielsko, Slovensko

Ako s hračkou manipulovať:

Položte veselú fazuľku do koryta predĺženej lyžice alebo na štart dráhy v tanieri. Jednu stranu lyžice trošku zodvihnite a nakloňte dopredu. Tanier chyťte do ruky a nakláňajte ho do rôznych strán.

Čo môžeme pri hre pozorovať:

Veselé fazuľky sa budú prevaľovať a pohybovať z jedného konca na druhý.

Opis pozorovaného fyzikálneho javu, princíp činnosti:

Veselú fazuľku tvorí polguľami uzavretý valček v podobe vajíčka z kinder vajíčka, v ktorom počuť a cítiť voľne sa pohybujúcu kovovú guľôčku. Po šikmej hracej ploche, ktorou môže byť aj dlaň, sa fazuľka začne prevracať z jedného konca na druhý.

Fazuľka sa bude kĺzať len po veľmi šikmej ploche. Do určitého uhla sa bude prevracať vďaka tomu, že pri každom obrátení sa v nej skotúľa vnútorná guľôčka do najnižšieho bodu, takže ťažiskový bod bude vždy v dolnej časti vajíčka. Začiatočným impulzom pre pohyb je naklonenie roviny. Straty trením sa dopĺňajú účinkom gravitačnej sily.

Vrtký kominárik

Skupina: mechanika Použitý materiál: drevo Pôsobiace fyzikálne javy: ťažisko telesa, gravitačná energia Krajina pôvodu (miesto nákupu): Nemecko, Česko

Ako s hračkou manipulovať:

Nechajte zísť kominárika po rebríku. Nasuňte kominárika na najvyššiu priečku zvislého dreveného rebríka a nechajte ho zliezť dolu po rebríku.

Čo môžeme pri hre pozorovať:

Kominárik sa postupne presúva vždy na nižšiu a nižšiu priečku rebríka. Pri zosúvaní sa prevracia a veľmi rýchlo sa presúva smerom bližšie k zemi. Vrtko zlezie z výšky až na zem.

Opis pozorovaného fyzikálneho javu, princíp činnosti:

Kominárik sa postupne presúva k zemi tak, že sa vždy prevracia a tým sa dostane vždy na spodnejšiu priečku rebríka. Princíp jeho obracania spočíva v tom, že teleso sa vždy snaží zaujať takú polohu, aby jeho ťažisko bolo pod priečkou, na ktorú je práve nasunutý. Po prevrátení sa vždy presunie na nižšiu priečku. Teleso sa snaží zaujať čím nižšiu polohu a teda aj čím nižšiu potenciálnu gravitačnú energiu. Nasunutie kominárika na jednotlivé priečky umožňujú zárezy, ktoré sú urobené na hornej a tiež na dolnej časti kominárika.

Vĺčik - Hríbik

Skupina: mechanika Použitý materiál: drevo Pôsobiace fyzikálne javy:rotačný pohyb, ťažisko Krajina pôvodu (miesto nákupu): USA, Francúzsko, Anglicko, Nemecko, Maďarsko, Slovensko

Ako s hračkou manipulovať:

Na pevnej podložke silno roztočte vĺčik - stopku rýchlo posuňte medzi palcom a ukazovákom.

Čo môžeme pri hre pozorovať:

Po roztočení sa vĺčik rýchlo otáča na strede guľovej plochy. Po čase sa nakloní a rotuje na stopke.

Opis pozorovaného fyzikálneho javu, princíp činnosti:

roztočení sa na podložke otáča guľovitá časť vĺčika. Rozmernejšia i ťažšia časť vĺčika (guľa) je pomerne nízko položená, rotujúca guľa má pomerne dobrú zásobu rotačnej energie.

Vĺčik sa v jednom okamihu (v pomerne krátkom časovom intervale) prevráti. Jeho guľová časť sa dostane hore a vĺčik bude rotovať na špičke stopky.

Vlastne sa zvýši potenciálna energia, keďže ťažisko vĺčika sa dostáva do vyššej polohy.

Guľová časť vĺčka už pri malom vychýlení začne „zaberať“ o podložku svojimi časťami, ktoré sú už veľmi vzdialené od osi vĺčika a tak nútia vĺčik, aby opustil túto nevýhodnú - nestabilnú polohu. Stopka sa vychýli z osi a značne narušuje jeho vyváženosť. Takýto stav nemôže byť stabilný. Už i pri malom vychýlení je vĺčik nútený opustiť svoju pôvodnú rotačnú polohu. Keď sa vĺčik dostane na špičku zúženej tyčinky, považuje túto polohu v danej situácii za výhodnú. Po vychýlení sa už bod otáčania len veľmi málo vzďaľuje od rotačnej osi.

Dávid a Goliáš

Skupina: mechanika Použitý materiál: drevo Pôsobiace fyzikálne javy: odstredivá sila Krajina pôvodu (miesto nákupu): Slovensko, Ing. Majerský

Ako s hračkou manipulovať:

Na lanku prevlečenom cez prázdnu cievku z nití je na jednom konci upevnená korková zátka a na druhom drevené závažie. Chyťte celú hračku za cievku a krúživými pohybmi roztočte zátku.

Čo môžeme pri hre pozorovať:

Pri dostatočne silnom roztočení pozorujeme, že zátka vytiahne závažie nahor.

Opis pozorovaného fyzikálneho javu, princíp činnosti:

Odstredivá sila, ktorá pôsobí pri pohybe (pri rozkrútení) na zátku vytiahne závažie nahor. Čím viac roztočíme zátku, tým je viac vzrastie odstredivá sila, a tým vyššie sa závažie vytiahne. Odstredivá sila pôsobí smerom od stredu otáčania.

Preklápačky - Jakubov rebrík

Skupina: mechanika Použitý materiál: drevo Pôsobiace fyzikálne javy:práca, ťažisko Krajina pôvodu (miesto nákupu): Nemecko, Slovensko

Ako s hračkou manipulovať:

Vašou úlohou je dať hornú platničku do jednej z dvoch zvislých polôh (do zvislej polohy na pravú alebo ľavú stranu). Potom hornú platničku pretočiť – preklopiť do opačnej zvislej polohy (preklopiť zvislo do opačnej strany).

Čo môžeme pri hre pozorovať:

Jednotlivé platničky sa budú preklápať ako domino. Po každom preklopení hornej platničky sa spustí nová lavína preklápania všetkých platničiek.

Opis pozorovaného fyzikálneho javu, princíp činnosti:

Platničky preklápačky sú spolu do istej miery voľne pospájané dvojitým systémom stužiek. Pri preklápaní ide o neviditeľnú prácu, ktorá sa dodáva systému platničiek pri preklápaní hornej platničky do jednej z dvoch zvislých polôh. Pri takomto preklopení sa vlastne zdvihne celý súbor platničiek. Tým sa vykoná práca (akýmsi zamaskovaným, skrytým spôsobom) na nové a nové lavínovité preklápania všetkých platničiek.

Stále hladné vtáčiky

Skupina: mechanika Použitý materiál: drevo Pôsobiace fyzikálne javy: ťažisko, závažie, rovnovážna poloha Krajina pôvodu (miesto nákupu): Nemecko, Česko

Ako s hračkou manipulovať:

Vložte guličku do kruhového otvoru, ktorý vidíte v hornej časti hračky a potom guličku pustite.

Čo môžeme pri hre pozorovať:

Gulička padne do otvoreného zobáčika najvyššie zaveseného vtáčika, ktorá sa predkloní a odovzdá guličku do zobáčika ďalšieho vtáčika. Takto budú vtáčiky medzi sebou guličku odovzdávať až dovtedy, pokiaľ posledný, najnižšie zavesený vtáčik vloží guličku do kruhového otvoru na podstavci.

Opis pozorovaného fyzikálneho javu, princíp činnosti:

Všetky zavesené vtáčiky sú v stabilnej rovnovážnej polohe, lebo ich ťažisko je umiestnené v chvoste, t.j. v najnižšej možnej polohe. Chvosty vtáčikov sú zaťažené a nachádzajú sa nižšie ako zobáčiky. Výsledné ťažisko celého vtáčika sa teda nachádza nižšie ako je zobáčik. Tým že ich ťažisko je uložené v chvoste, všetky vtáčiky sú otočené smerom nahor. Nachádzajú sa vo zvislej šikmej polohe so zobáčikom smerujúcim hore.

Keď spadne gulička do zobáčika vtáčika, vtáčik sa predkloní, aby mohol odovzdať guličku ďalšiemu vtáčikovi, ktorý sa nachádza nižšie. Vtáčik sa teda na istú chvíľku vychýli zo svojej polohy, lebo hmotnosť guličky preváži ťažisko vtáčika. Hneď ako vtáčik spustí guličku zo svojho zobáčika, vráti sa do svojej pôvodnej rovnovážnej polohy. Tento dej sa zopakuje pri každom vtáčikovi.

Loďka s dvoma guľôčkami

Skupina: mechanika Použitý materiál: drevo, oceľové guľôčky Pôsobiace fyzikálne javy: rotačný pohyb, odstredivá sila Krajina pôvodu (miesto nákupu): Nemecko, Luxembursko

Ako s hračkou manipulovať:

Položte krytú loďku s dvoma guľôčkami na stôl a rozkrúťte ju.

Čo môžeme pri hre pozorovať:

Pri správnom rozkrútení sa obidve oceľové guľôčky dostanú do svojho hniezda, jedna do jedného rohu a druhá do druhého rohu loďky.

Opis pozorovaného fyzikálneho javu, princíp činnosti:

Pri rotácii loďky okolo zvislej osi sa pôsobením odstredivej sily obidve guľôčky ľahko dostanú do svojich hniezd. Pri rozkrútení loďky teda vznikne odstredivá sila, a to zabezpečí, aby sa guľôčky uložili vo svojom hniezde. Experiment pripomína prejavy odstredivej sily a jej zaujímavosti.

Čarovná palička

Skupina: mechanika Použitý materiál: drevo Pôsobiace fyzikálne javy: trenie, vibrácie, kmitanie Krajina pôvodu (miesto nákupu): Slovensko

Ako s hračkou manipulovať:

Drevenou paličkou treba trieť hrebeň po hranole a tak roztočiť vrtuľku na konci hrebeňa.

Čo môžeme pri hre pozorovať:

Pri vhodnom pritláčaní palca na ozubený hranolček sa vrtuľka na konci hranola roztočí napravo alebo naľavo. Smer, ktorým sa vrtuľka roztočí záleží od polohy pritlačeného palca. Ozubená je jedna hrana hranola. Hranol chyťte do ruky tak, aby jeho ozubená hrana bola hore. Teraz pritlačte prst buď na jeho pravú alebo ľavú bočnú stranu, podľa toho, do ktorého smeru chcete vrtuľku roztočiť a začnite hranol trieť paličkou.

Opis pozorovaného fyzikálneho javu, princíp činnosti:

Na konci hranolčeka s niekoľkými zárezmi je jednoduchá vrtuľka, ktorá je otáčavo uložená na klinčeku. Ozubený hranolček s vrtuľkou držíme za odľahlý koniec. V druhej ruke držíme drevenú paličku, ktorou trieme po zuboch hrebeňa hranolčeku. Vrtuľka sa otáča na jednu alebo druhú stranu.

Trením po ozubenom hranolčeku sa tento dostáva do kmitavého pohybu. Vrtuľka sa pritom periodickými impulzmi dostáva do rotácie. Vrtuľka je symetrická vzhľadom na svoju os tvorenú klinčekom. Vrtuľka sa takto môže roztočiť až do značne vysokých otáčok. Pri trení treba pritlačiť prst na pravú alebo ľavú bočnú stranu hranola, podľa toho, do ktorého smeru chcete vrtuľku roztočiť.

Vtáčik oddychujúci na zobáčiku

Skupina: mechanika Použitý materiál: plast Pôsobiace fyzikálne javy: rovnovážna poloha, ťažisko, závažie Krajina pôvodu (miesto nákupu): Spojené arabské emiráty, Maďarsko

Ako s hračkou manipulovať:

Položte zobáčik vtáčika na vystretý prst a pohybujte s ním. Musíte udržať vtáčik iba na špičke zobáčika tak, aby nespadol a udržal sa v rovnovážnej polohe.

Čo môžeme pri hre pozorovať:

Vtáčik pekne oddychuje na svojom zobáčiku a ani po vychýlení nespadne a vracia sa do svojej pôvodnej rovnovážnej polohy.

Opis pozorovaného fyzikálneho javu, princíp činnosti:

Zaujímavý vták, ktorý môže v stabilnej rovnovážnej polohe odpočívať (opretý o prst, nos, stĺpik, najvyšší bod gule a pod.) len na špičke svojho zobáka. Po malom vychýlení sa vracia do svojej pôvodnej polohy. Je to stabilná rovnovážna poloha.

Konce krídel sú zaťažené a nachádzajú sa trocha nižšie ako je špička zobáka. Výsledné ťažisko celého vtáka vrátane závaží sa teda nachádza nižšie ako je špička zobáka - vták má ťažisko mimo svojho tela.

Vo fyzike je známe, že teleso sa vždy snaží zaujať takú polohu, aby jeho ťažisko bolo pod bodom opretia. Tým zaujme najnižšiu energetickú pozíciu.

Prelievačky

Skupina: mechanika Použitý materiál: sklo, kvapaliny Pôsobiace fyzikálne javy: hustota kvapalín Krajina pôvodu (miesto nákupu): Čína, Anglicko, Nemecko, Francúzsko, Rusko, Slovensko

Ako s hračkou manipulovať:

Prevráťte nádobku, resp. spojené nádobky s rôznofarebnými nemiešajúcimi sa kvapalinami.

Čo môžeme pri hre pozorovať:

Keď prevrátite nádobku kvapaliny sa začnú premiestňovať.

Opis pozorovaného fyzikálneho javu, princíp činnosti:

V nádobke (v spojených nádobkách) sú vždy dva druhy kvapalín, ktoré sa líšia farbou a aj hustotou. Na presúvanie jednotlivých kvapalín musia byť dva oddelené kanáliky. Každý kanálik je krátkou tvarovanou trubičkou predĺžený do jednej z nádržiek. Pri prelievaní kvapalín musí byť teda zaistený „náležitý systém a poriadok.“ Po preliatí sa kvapaliny umiestnia tak, že vždy je hustejšia kvapalina dole a redšia hore. Hustá kvapalina je ťažšia, preto sa nachádza dole.


Bábuška a Káča

Skupina: mechanika Použitý materiál:drevo Pôsobiace fyzikálne javy: rotačný pohyb, točenie Krajina pôvodu (miesto nákupu): Slovensko, Česko, Rusko

Ako s hračkou manipulovať:

Natočte rovnomerne lanko na stopku vĺčika v strede hornej otáčajúcej sa „hlavy“. Dvoma prstami pridržte „hlavu“. Za voľný koniec lanko rýchlo potiahnuť takmer po celej dĺžke a pustiť. Roztočenú hračku položte oblou časťou na podložku.

Čo môžeme pri hre pozorovať:

Upravený vĺčik sa rýchlo a pomerne dlho točí.

Opis pozorovaného fyzikálneho javu, princíp činnosti:

Bábuška je názov tejto ľudovej hračky v Rusku. Káča v Česku.

Po potiahnutí lanka sa na podložke otáča oblá časť vĺčika. Ťažiskový bod je uložený v dolnej oblej časti vĺčika, takže sa vĺčik neprevráti. Vĺčik po čase začne strácať svoju potenciálnu energiu, vychýli sa z rotačnej osi a zastaví sa opretý na hranu.

V podobnej väčšej hračke z plechu, ktorá bola hračkou dnešných rodičov, bolo navíjanie pomocou „hlavy“ nahradené skrutkovou plochou.

Na hrazde

Skupina: mechanika Použitý materiál: drevo Pôsobiace fyzikálne javy: hmotnosť, pevnosť, pružnosť, pôsobenie dvojice rovnobežných síl opačného smeru Krajina pôvodu (miesto nákupu): Maďarsko, Česko

Ako s hračkou manipulovať:

Chyťte hračku do ruky a mierne potlačte dolné časti dvoch drevených paličiek (stojana hrazdy) k sebe.

Čo môžeme pri hre pozorovať:

Pri každom potlačení dolnej časti drevených paličiek (stojana hrazdy) k sebe sa lanko napne a panák zavesený na ňom začne robiť premety na hrazde. Panáčik sa prehadzuje z jednej strany na druhú, akoby cvičil na hrazde.

Opis pozorovaného fyzikálneho javu, princíp činnosti:

Približovanie dvoch dlhých líšt k sebe spôsobí vznik dvoch rovnobežných síl opačného smeru. Pôsobenie dvojice síl sa prejaví otáčavým účinkom na postavičku.

Tiaž telesa zaveseného na špagátiku sa rozloží na dve zložky. Ak obidva nosiče (drevené lišty) držia lanko rovnako ďaleko od miesta, v ktorom je bremeno zavesené, na každého pripadne polovica tiaže bremena (panáčika).

Výslednica dvoch rovnobežných síl nesúhlasne orientovaných (jeden sa orientuje na jeden smer a druhý na opačný smer) sa rovná ich rozdielu a je súhlasne orientovaná s väčšou silou.

Taký malý a ľahký športovec nepotrebuje na svoj výkon oceľovú tyč. Stačí mu umná konštrukcia z drievok a špagátikov, aby predviedol pri napínaní lana majstrovstvo, ktoré mu môžu závidieť aj olympijskí víťazi.

JOJO

Skupina: mechanika Použitý materiál: plast Pôsobiace fyzikálne javy: kinetická a gravitačná energia Krajina pôvodu (miesto nákupu): Slovensko

Ako s hračkou manipulovať:

Pravidelne pohybujte s jojom na špagátiku dole a hore. Chyťte jojo, postupne ho pustite dole na špagátiku, a potom sa ho jemným trhnutím s rukou snažte vytiahnuť naspäť hore. Takto sa s ním hrajte pokiaľ jojo nezostane visieť dole na špagátiku. Keď sa tak stane, navite špagátik zase na jojo a začnite odznovu.

Čo môžeme pri hre pozorovať:

Po spustení joja sa odvinie špagátik z osky, ale pri správnom pohybe sa opäť navíja a jojo po špagátiku vybieha hore smerom k ruke. Pohyb joja môžete ovplyvňovať aj pohybom ruky.

Opis pozorovaného fyzikálneho javu, princíp činnosti:

Pri pohybe telesa s jojom, ktoré je vlastne zotrvačníkom, sa odohrávajú komplikované energetické premeny. Spolupôsobia tu tri druhy mechanickej energie: kinetická energia postupného pohybu, kinetická energia rotačného pohybu a potenciálna gravitačná energia.

Had

Skupina: mechanika Použitý materiál: drevo Pôsobiace fyzikálne javy: pohyb, energia pohybu, vlnenie Krajina pôvodu (miesto nákupu): Čína, Poľsko, Slovensko

Ako s hračkou manipulovať:

Jemne naklopte chvost (potraste chvostom) esovito zahnutého hada do strán a tiež v smere dopredu a dozadu.

Čo môžeme pri hre pozorovať:

Naše počiatočné impulzy sa zvýraznia v pohyboch hada, najmä jeho hlavy, a celé to vyvoláva dojem pohybu ozajstného hada, akoby sa had naozaj pohyboval. Vyvoláme pohyb a vlnenie hada.

Opis pozorovaného fyzikálneho javu, princíp činnosti:

Had je poskladaný z viacerých valcovitých drevených segmentov. Hada držíme za chvost, čo je o čosi dlhší segment. Na druhom konci má had o čosi väčšiu a ťažšiu hlavu, než aké sú ostatné segmenty. Malým pohybom chvosta do strán a tiež v smere dopredu, či dozadu, dosiahneme napr. efektný výpad hlavy hada hodne veľkou rýchlosťou, alebo pohyb celého tela hada (vlnenie hada). Had pôsobí ako akýsi zosilňovač pohybu – je to na úkor gravitačnej energie.

Nosáči

Skupina: mechanika Použitý materiál: drevo Pôsobiace fyzikálne javy: ťažisko telies, zemská príťažlivosť, kyvadlo Krajina pôvodu (miesto nákupu): Slovensko

Ako s hračkou manipulovať:

Na stole vidíte dvoch panáčikov (nosáčov), ktorí sú spojení. Na konci nite je závažie, ktoré visí zo stola. Z boku jemne ťuknite do spojených nosáčov na stole, aby sa pohli.

Čo môžeme pri hre pozorovať:

Nosáči sa dostanú do pohybu a pomaly začnú pochodovať dopredu kývavým pohybom. Panáčiky striedavo prešľapujú z jednej nohy na druhú. Závažie na konci nite stupuje vždy nižšie a nižšie a to ťahá panáčikov na stole dopredu. Na okraji stola sa nosáči zastavia.

Opis pozorovaného fyzikálneho javu, princíp činnosti:

Pohyb figúrok vyvoláva ťahová sila, ktorá je prejavom tiažovej sily pôsobiacej na drevené závažie. Pohyb figúrok vpred uskutočňuje tiaž závažia. Závažie ťahá k zemi zemská príťažlivosť. Nohy figúrok sú v spodnej časti zaoblené, čo umožňuje ich naklonenie do strany a ich kývavý pohyb. Celková hmotnosť sa tak na krátky čas prenáša len na dvojicu nôh. Pretože sú nohy voľne zavesené na hrubšom drôte, druhá dvojica nôh sa mierne posunie vpred. To znamená, že pri pohybe (uskutočnení kroku) sú dve nohy vo vzduchu a dve nohy sa posúvajú vpred. Teda pri každom panáčiku je jej jedna noha vo vzduchu a na druhú panáčik našľapuje a posúva sa s ňou vpred. Pôsobením ťahovej sily sa celý proces opakuje až do zastavenia figúrok na okraji stola, kedy sa pôsobenie tiažovej sily prestane prejavovať ako ťahová sila pôsobiaca v smere pohybu figúrok. Ak by figúrky na začiatku pohybu získali väčšiu kinetickú energiu (potiahnutím za závažie rukou), dôjde k voľnému pádu figúrok zo stola.